Funkcionali ir nefunkcionali komunikacija

    Kontakto užmezgimas ir bendravimas yra priemonė, padedanti garbinti elgtis ir nuoširdžiai pasidalyti savo žmogiškosiomis problemomis bei rūpesčiais. Bendraudami mes išsaugojame savo integralumą, puoselėjame savivertę, nepaliaujamai stipriname ryšį su savimi ir kitais. Užmezgant kontaktą dalyvauja du asmenys ir trys veikėjai. Kiekvienas asmuo santykiauja su savimi ir abu jie santykiauja tarp savęs. Yra išorinis / girdimasis dialogas ir vidinis / negirdimasis dialogas.
                                    1 pav. Nefunkcionali komunikacija
  Pirmame paveikslėlyje pavaizduotų veikėjų žodžiai turi labai mažai vertingos informacijos, šių dviejų žmonių bendravimas panašus į puolimą, o ne į prasmingą kontaktą. Vidinė kiekvieno asmens patirtis gali labai skirtis nuo išorinės jos išraiškos. Žmonės savo viduje dažnai jaučiasi vieniši ir atstumti, jie netiki, kad gali kaip nors pakeisti susidariusią situaciją. Kaip du žmonės, kurie rūpi vienas kitam, galėtų įprasminti savo santykius? Jų kūno pozos tik stiprina neigiamus jausmus. Jiems belieka tik spėlioti, o tokie spėjimai būna negatyvūs. Šie žmonės iš tiesų mato tik vienas kito kaukes. Panašu, kad šie asmenys įsitikinę, jog jie neverti abipusio supratimo, jie tariasi esą pernelyg menki, kad gebėtų ką nors išsiaiškinti. „Argi aš kam nors rūpiu?“ Tokios mintys iš tiesų yra labai sunki našta. 
Picture2.jpg                                        2 pav. Funkcionali komunikacija
    Antrame paveikslėlyje situacija sprendžiama kitaip – pirmiausia šie žmonės turi kur kas geresnę galimybę iš tiesų pamatyti ir išgirsti vienas kitą, nes jie kalba žiūrėdami vienas kitam į akis ir nutolę vienas nuo kito tik per ištiestą ranką. Jie kalba apie tai, kas vyksta jų viduje. Vidiniai jausmai ir išorinė jų išraiška sutampa. Kaukės tampa nereikalingos. Kiekvieno iš jų savigarba lieka nepažeista. Dabar jie geba pasinaudoti savo energija ir užmegzti prasmingą ryšį. Visa, kas žeidžia asmens savivertę, sumažina galimybę užmegzti gerą kontaktą. Kontaktas bus sėkmingas, jei jo dalyviai žvelgs vienas kitam į akis, nenutols vienas nuo kito toliau nei per ištiestą ranką ir kalbės atvirai. 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s